Current
Graduate Students

Daniel Abbe
Advanced to Candidacy
Modern/Contemporary Art
Primary Advisor: George Baker

Brandon Acton-Bond
MA, 1st year
Modern and Contemporary Art, South Asia and Africa
Primary Advisor: Saloni Mathur

Alessandra Amin
Advanced to Candidacy
Modern/Contemporary Arab Art
Primary Advisor: Saloni Mathur

Jamin An
Advanced to Candidacy
Contemporary Art
Primary Advisor: Miwon Kwon

David Bardeen
Advanced to Candidacy
Early Modern/Renaissance Art
Primary Advisor: Bronwen Wilson

Meg Bernstein
Advanced to Candidacy
Medieval Art
Primary Advisor: Meredith Cohen

Kristina Borrman
Advanced to Candidacy
American Art
Primary Advisor: Dell Upton

Mya Chau
Advanced to Candidacy
Southeast Asian Art
Primary Advisor: Robert Brown

Xiao (Joy) Chen
Advanced to Candidacy
Chinese Art
Primary Advisor: Hui-shu Lee

Yeohoon Choi
Advanced to Candidacy
Chinese Art
Primary Advisor: Hui-shu Lee

Louise Deglin
Ph.D., 2nd year
Indigenous Art and Architecture of the Americas
Primary Advisor: Stella Nair

Thomas Duncan
MA, 1st year
Modern and Contemporary Art, Euro-America
Primary Advisor: George Baker

Nicolyna Enriquez
MA, 2nd year
Byzantine Art
Primary Advisor: Sharon Gerstel

Lidia Ferrara
MA, 1st year
Modern and Contemporary Art, Euro-America
Primary Advisor: Miwon Kwon

Campbell Garland
Advanced to Candidacy
Byzantine Art
Primary Advisor: Sharon Gerstel

Connor Hamm
Ph.D., 2nd year
Contemporary Art/Museum Studies
Primary Advisor: Saloni Mathur

Laura Horan
Ph.D., 1st year
Byzantine Art
Primary Advisor: Sharon Gerstel

Franka Horvat
Advanced to Candidacy
Byzantine Art
Primary Advisor: Sharon Gerstel

Laura Hutchingame
MA, 2nd year
Early Modern Art and Architecture
Primary Advisor: Bronwen Wilson

Hannah Kahng
Advanced to Candidacy
Contemporary Art
Primary Advisor: George Baker

Soyeon Kim
Advanced to Candidacy
Korean Art
Primary Advisor: Burglind Jungmann

Nathaniel Kingdon
Advanced to Candidacy
Korean Art
Primary Advisor: Burglind Jungmann

Aparna Kumar
Advanced to Candidacy
Modern/Contemporary South Asian Art
Primary Advisor: Saloni Mathur

Talia Lieber
MA, 2nd year
African Art
Primary Advisor: Steven Nelson

Leah Marangos
Ph.D., 1st year
Byzantine Art and Architecture
Primary Advisor: Sharon Gerstel

Rafael Martinez
Ph.D., 2nd year
Modern/Contemporary Art, Latin America
Primary Advisor: Charlene Villaseñor Black

Anthony Meyer
Ph.D., 2nd year
Indigenous Art and Architecture of the Americas: Mexica/Nahua Religion & Architecture
Primary Advisor: Stella Nair

Sayantan Mukhopadhyay
Ph.D., 2nd year
Modern/Contemporary South Asian Art
Primary Advisor: Saloni Mathur

Joon Hye Park
Advanced to Candidacy
Modern/Contemporary Art
Primary Advisor: Miwon Kwon

Mark Pawlowski
Advanced to Candidacy
Byzantine Art
Primary Advisor: Sharon Gerstel

JoAnna Reyes Walton
Advanced to Candidacy
Latin American Art
Primary Advisor: Charlene Villaseñor Black

Carlos Rivas
Advanced to Candidacy
Latin American Art
Primary Advisor: Charlene Villaseñor Black

Christine Robinson
Advanced to Candidacy
Modern/Contemporary Art
Primary Advisor: George Baker

Zachary Rottman
Advanced to Candidacy
20th century Art
Primary Advisor: George Baker

Miranda Saylor
Advanced to Candidacy
Latin American Art
Primary Advisor: Charlene Villaseñor Black

Tori Schmitt
Ph.D., 1st year
Medieval Art and Architecture
Primary Advisor: Meredith Cohen

Lakshika Senarath Gamage
Advanced to Candidacy
South/Southeast Asian Art
Primary Advisor: Robert Brown

Joanna Szupinska-Myers
MA, 2nd year
Modern/Contemporary Art
Primary Advisor: George Baker

Lauren Taylor
Advanced to Candidacy
African Art
Primary Advisor: Steven Nelson

Hannah Thomson
Ph.D., 2nd year
Medieval Art
Primary Advisor: Meredith Cohen

Maxwell Tolleson
Ph.D., 1st year
Modern/Contemporary Art
Primary Advisor: George Baker

Rachel Daphne Weiss
Advanced to Candidacy
Early Modern Art
Primary Advisor: Bronwen Wilson

Rebecca Wolff
Advanced to Candidacy
African Art
Primary Advisor: Steven Nelson

Ling-Wei Yu
Ph.D., 1st year
Ancient Chinese Art
Primary Advisor: Lothar von Falkenhausen